עמותת טאי צ'י צ'ואן וודאנג ישראל
טאי צ'י - מאמרים, חדשות ופרסומים טאי צ'י - קישורים ותמונות טאי צ'י - רשימת מורי טאי צ'י טאי צ'י - סגנון וודאנג טאי צי צואן יסודות טאי צ'י - עקרונות ואיפיונים


ייחודו של סגנון טאי צ'י וודאנג (practical tai chi chuan)
טאי צ'י צ'ואן בסגנון הוודנג הוא שיטה שלמה ועקבית המוכרת היטב בדרום-מזרח אסיה. השיטה כוללת חמישה מרכיבים.
מנזר וודאנג

חמשת המרכיבים של טאי צ'י וודנג :

בשלב הבסיסי:
א. Hand-form (תבנית)
זוהי סדרה מובנית של תנועות ורמות המתורגלות באיטיות מכוונת. התרגול נועד להפשיר את הגוף ולהרגיע את המחשבה, ומהווה את המרכיב הבסיסי של ה טאי צ'י. בגרסה הארוכה שלה כוללת הסדרה כ-120 צירופי תנועות ובין 20 ל 25 דקות. לימוד הסדרה דורש בראש ובראשונה זכרון טוב, וזמן הלימוד עשוי להשתרע על מספר חודשים.

ב. Pushing-hands (פושינג האנדס)
תרגילי זוגות דינמיים וסטטיים. תרגיים אלו מפתחים יציבות ורגישות ומשפרים תגובות. זהו מרכיב חיוני לטכניקות הגנה עצמית, ונחשב לאיפיון מובהק וייחודי של הטאי צ'י. זהו גם המרכיב התחרותי והמעורר ביותר מבין המרכיבים, וההתקדמות בו מותנית בהתנסות ממושכת ומגוונת.

ג. טכניקות הגנה עצמית
קיימות יותר מ 40 טכניקות בסיסיות. רובן מובלעות ב hand-form ומבוססות בדרך כלל על חמיקה, הסטה ותגובות נגד מיידיות. כל טכניקה נלמדת בנפרד ומתורגלת בזוגות באופן מדורג, כלומר במהירות, בעוצמה ובכיוונים משתנים, עד שהפעלתה הופכת לאינסטינקט. התרגול מדגיש עיתוי, זריזות ומיקוד.

בשלב המתקדם:
ד. נשקים
שלושת כלי הנשק המסורתיים של ה טאי צ'י הם חרב ישרה(jian), חרב רחבה(dao, sabre) וחנית (spear). תנועות הלקוחות משלושת התבניות עשויות להתגלות כשימושיות גם בחיי המודרניים, אם נחליף חרב במטרייה או חנית במקל.

ה. Nei-kung (ניי קונג)
אלו הם שני סטים של תרגילים, האחד תרגילי יין והשני תרגילי יאנג. התרגילים האלו נלמדים באופן פרטי ומבוצעים באופן אישי, בבית. יש בהם ביטוי לאיכות לחימה, מדיטציה וריפוי, ומטרתם לנקות את הראש, לשפר את הבריאות הכללית ולחזק את הגוף כדי לאפשר לו ביטוי אנרגטי מרבי ועמידות טובה יותר בפני פגיעות. תרגילים אלו נחשבים למעין סוד מקצועי, ובעבר היו מתחילים בהם את לימוד טאי צ'י. כיום נהוג ללמדם רק לתלמידם ותיקים, ורק לאחר שעברו טקס טאואיסטי סימלי.

תרגול השיטה
בניגוד לתדמית המקובלת היום, של טאי צ'י צ'ואן כמשהו שבין בלט למדיטציה, סגנון וודנג מדגיש את מהות ה טאי צ'י כאמנות לחימה. האנשים שיצרו את הטאי צ'י צ'ואן היו מעשיים ורחוקים ממיסטיפיקציה ואמנותם צריכה לישאר נטועה בקרקע, פשוטו כמשמעו.

בסגנון וודנג אין אין דירוג בחגורות או לבוש מיוחד, ואין גם בחינות מיוחדות. כך, כאמנות הנלמדת ע"י חיקוי וחזרות ממושכות, יש חשיבות מיוחדת למה שהתלמיד מביא איתו, לפתיחות, סובלנות ומשמעת עצמית. הניסיון מלמד שמי שעובר את חודשי ההיכרות הראשונים עם הטאי-צ'י, מתאהב ונשאר.

חנית spearחרב ישרה jiansaber sword חרב רחבה


מקור השם וודאנג
מה מקור השם וודאנג? צ'ן טין-הונג (Cheng Tin-hong) נתן לסגנון את שמו על שם הר וודאנג, המקום בו חי צ'ן סאן-פנג (Chang San-feng) במאה החמש-עשרה. השם נועד לציין את מעמדו של צ'ן סאן-פנג כמייסד ה טאי צי צואן. פירוש השם וודאנג הוא לפגוש את הלוחם דבר המדגיש את הפרקטיות של השיטה. דן דוקרטי רשם את השיטה תחת השם "practical tai chi chuan - international", ואפשר להיתקל בגם בשם הזה לעתים קרובות. השם "Practical Tai chi Chuan" ניתן לסגנון של צ'ן טין-הונג על ידי עיתונאים סינים, וה"International" משקף את מגוון הארצות שבהן מלמדים את השיטה, ואת מגוון התלמידים, שמגיעים ללמוד אותה מרחבי העולם. התרשים הבא מתאר את אילן היוחסין של השיטה. כפי שתוכלו לראות, השיטה מתקשרת לסגנונות ה-צ'ן, ה-וו,וה-יאנג, אך מי שהשפיע על השיטה יותר מכל היה יאנג פן-האו (Yang Pan-hou) וקואן יו (Quan Yu).

צ'ן טין הונג (Cheng Tin-hong)
נולד ב-1930 בכפר סאן שיאנג. הוא התחיל ללמוד טאי צ'י צ'ואן אצל דודו צ'ן ווינג-קוונג(Cheng Wing-kwong) , והמשיך את לימודיו אצל צ'י מין-שואן (Qi Min-xuan). ב-1950 הפך צ'ן טין-הונג מורה לטאי צ'י בהונג קונג. מורים מפורסמים רבים פעלו בהונג קונג באותה תקופה, והתחרות הייתה קשה למדי. צ'ן טין-הונג אימן לוחמים ב-full contact, שהצליחו לעתים קרובות להביס את יריביהם, אנשי אומנויות הלחימה הקשות, ובעיקר הקונג-פו לסוגיו. הוא אימן מורים לטאי צ'י צ'ואן, שהכשירו מורים נוספים בעצמם. בצעירותו נודע צ'ן טין-הונג בכינוי "שומר הראש של הטאי צ'י", כי היה מתייצב לעזרת תלמידי הטאי צ'י בנשק או בידיים ריקות בכל מקום ובכל שעה. צ'ן טין הונג השאיר אחריו ארבעה ספרים על טאי צ'י צ'ואן. הוא נפטר ממחלה ב-2005.דן דוקרטי (Dan Docherty)
דן דוקרטי נולד בגלזגו שבסקוטלנד ב-1954. הוא סיים תואר ראשון בלימודי משפטים ב-1974. ב-1975-1984 שירת כמפקח בכוחות משטרת הונג-קונג. הוא התאמן בטאי צי צואן תחת הנחייתו של צ'ן טין-הונג החל מ-1975. דן ייצג את הונג-קונג בהיאבקות full-contact, וזכה בתחרויות שונות. הוא סיים לימודי סינית ב- Ealing College בלונדון ב-1985. דן חי בלונדון, מלמד ברחבי אירופה וכותב על טאי צ'י צ'ואן.דב ויסברגר
דב נולד ב-1947, בישראל. לאחר שירות צבאי ממושך, החל בגיל 40 ללמוד טאי צי צואן. הוא התחיל את לימודיו בטייפה (טאיוואן), והמשיך בהונג-קונג בבית ספרו של צ'ן טין-הונג, אצל טונג צ'י-קין (Tong Chi-kin), אחיו של דן דוקרטי לקונג פו. מאז 1987 הוא תלמידו של דן דוקרטי. כיום דב מלמד קורס טאי צ'י במסלול הכשרת מורים ל טאי צ'י במכללת וינגייט ובמסגרות נוספות.

הסטוריה:

תמונת שושלת הטאי צ'י
 כל הזכויות שמורות לעמותת wudang טאי צ'י - ישראל ©