top of page

​היסטוריה של וודאנג טאי צ'י

2284997220_635ca6812e_c.jpg

סיפו צ'נג טין הונג ז"ל

מייסדי השיטה:

יאנג לו צ'אנג
יאנג פאן האו
וו צ'ואן יו
צ'נג ווינג קוונג
צ'נג טין הונג

מבייג'ינג להונג קונג - המסע שיצר את וודאנג ואי צ'י צ'ואן

בלב בייג'ינג שוכנת העיר האסורה. העיר האסורה היתה משכנה של הקיסרות האחרונה של סין, והנכס הרוחני העליון של הממלכה שנחשבה למרכז העולם. על ביטחונו של הקיסר ומשפחתו הופקד המשמר הקיסרי - יחידת עילית שאומנה וחומשה באופן מסורתי עם לוחמי קונג פו נושאי חניתות וחרבות. בסוף המאה ה-19, החל המשמר המלכותי להתאמן באומנות לחימה חדשה שהביא לוחם צעיר ומוכשר לעיר: אומנות הטאי צ'י צ'ואן.

שמו של לוחם הטאי צ'י היה יאנג לו צ'אנג. אחרי שנים של הדרכת המשמר הקיסרי, ירש את יאנג לו צ'אנג בנו, יאנג פאן האו, שהיה ידוע כמורה קשוח ואגרסיבי. בין תלמידיו במשמר הקיסרי היה קצין המשמר וו צ'ואן יו, שהפך למאסטר בטאי צ'י, ירש את המורים שלו, האב והבן למשפחת יאנג, אימן את המשמר הקיסרי וייסד עם בנו את זרם ה-וו טאי צ'י. 

צ'נג ווינג קוונג, תלמיד דור שלישי של המאסטר מהמשמר הקיסרי וו צ'ואן יו, היגר להונג קונג והביא עימו את אומנות הלחימה המקורית של יחידת העילית. כנהוג, הוא לימד את בני משפחתו בלבד מאחורי דלתיים סגורות, וגם שכר את שירותיו של מאסטר נוסף מהיבשת שהיגר להונג קונג כדי ללמד את תלמידו המבטיח ביותר - אחיינו, צ'נג טין הונג. המאסטר מהיבשת, צ'י מינצ'ואן, לימד את צ'נג טאי צ'י ניי קונג.

צ'נג טין הונג היה לוחם ידוע בתקופתו, אלוף ב"תחרות מקאו-טאיוואן לאיגרוף" (תחרות קונג פו גדולה). לצ'נג טין הונג היו גם "קרבות תיגר" נגד מועדונים אחרים, כמו סגנון עגור לבן (שבינם לבין הטאי צ'י היתה עוינות ארוכת שנים), עם אנשי ווינג צ'ון (כולל קרב עם תלמידו המוכר של יפ מאן, וויליאם צ'אונג) ועם אנשי שיטת צ'וי לי פוט. צ'נג טין הונג היה גאה במורשת המפוארת של האומנות שהוא למד וקנאי לשמה הטוב, וזכה לכינוי "שומר הראש של הטאי צ'י".

וודאנג - משמעות השם והשימוש בו

Wudangshan_pic_2.jpg

מנזר דאויסטי בפסגת רכס וודאנג שאן

מקור השם וודאנג ברכס וודאנג שאן שבמחוז חוביי בסין.

השם וודאנג מורכב משתי סימניות: משמעות הסימניה וו (武) היא "לחימתי", ומשמעות הסימניה דנג (当) היא "להתחבר ל"/"לקחת אחריות על"/"לפגוש את". שמו של רכס וודאנג נקשר בלחימתיות סביב פולחן האל צ'ווואן וו, שם שמשמעותו "הלוחם המסתורי", שידוע גם כז'ן וו (הלוחם האותנטי) או צ'ואן די (הקיסר המסתורי). סמלו של צ'ואן וו הוא צב ונחש, ופולחנו מקושר לקבוצה של אומנויות לחימה סיניות. צ'ואן וו מרמז על מרכיב נסתר מהעין באומנויות הלחימה כמו מידע סודי או טכניקות פנימיות. 

ישנם מספר זרמים של אומנויות לחימה סיניות שקוראים לעצמם "וודאנג", הבולטים מביניהם הסגנונות שבסיסם באזור הגיאוגרפי של רכס וודאנג שאן. תמיד היו אומנויות לחימה ברכס וודאנג שאן, אך הם התרבו והתפתחו בסוף המאה הקודמת. בעקבות פרסום סיפורי פנטזיה מסורתיים (וו שיה) אודות אומנויות הלחימה של וודאנג ברומנים, בקומיקס ובקולנוע, יובאו למנזרים ולסביבותיהם אומנויות לחימה נוספות מהמרכזים העירוניים - ביניהם טאי צ'י צ'ואן. טאי צ'י התפתח בוודאנג שאן לכדי סגנון טאי צ'י יחודי, גם הוא נקרא וודאנג טאי צ'י. לסגנון זה נוכחות רבה באינטרנט, ואם ראית סרטון של "וודאנג טאי צ'י" כנראה שראית את הטאי צ'י שמקורו בוודאנג שאן.

מהונג קונג לאירופה ולארץ

dan_docherty_8.jpg

סיפו דן דוקרטי ז"ל

השלטון הסיני התחלף פעמים רבות בהיסטוריה, ואומני הלחימה בשלהם. הקיסרות האחרונה התמוגגה, והטאי צ'י עבר ממנה הלאה אל השלטון החדש - הפעם שלטון בריטי. בהונג קונג, צ'נג טין הונג המשיך את המסורת ה"בטחוניסטית" של הטאי צ'י כשאימן את משטרת המנדט הבריטי בהונג קונג, וכמו בעיר האסורה מצא את הדור הבא בקרב היחידה שאימן.

ב-1975 היה דן דוקרטי היה בלש צעיר שהגיע להונג קונג מגלסלוו, סקוטלנד. פחות משנה אחרי שהתחיל להתאמן אצל צ'נג טין הונג כבר נשלח דן דוקרטי להשתתף בתחרות הקונג פו ההונג קונגית נגד לוחם צ'וי לי פוט (שגם היה אלוף ג'ודו). משם המשיך דן לנצח בתחרות הדרום-מזרח אסייתית לקונג פו ה-4 וה-5. כשחזר לבריטניה הקים דן דוקרטי את ארגון הטאי צ'י המעשי, Practical Tai Chi Chuan, עם סניפים רבים בעולם.

לדן היה קשר קרוב לקהילת הטאי צ'י בישראל. הוא ביקר בארץ מדי שנה, לימד סדנאות, טייל ובילה עם תלמידיו הישראלים. כמה ישראלים נסעו לדן, התאמנו איתו, גרו בביתו והתחרו בתחרויות פוש הנדס ובקרבות מגע מלא (סאן שואו).

לדן היה סגנון ישיר ושנון, והוא היה אהוב ביותר על תלמידיו הישירים בארץ ועל תלמידיהם. 

דן נפטר ב-2021.

מועדוני וודאנג טאי צ'י בישראל

bottom of page