top of page

מרכיבי שיטת וודאנג טאי צ'י צ'ואן

מבנה השיטה

לוודאנג טאי צ'י 5 מרכיבים עיקריים ו-3 מרכיבים משניים. 5 המרכיבים העיקריים הם מה שמתרגלים בחוג טאי צ'י או בשיעור פרטי. 3 המרכיבים המשניים הם יותר מושאי מחקר והעשרה, תרגילי כושר וסיבולת ושיטות הכנה לקרבות.

5 המרכיבים העיקריים של וודאנג טאי צ'י צ'ואן 

תבניות יד ריקה (דא לו)

תבניות התנועה הן ה"קאטות" של טאי צ'י. זו שיטת אימון מרכזית לאומנויות לחימה מסורתיות, וכן מאגר מידע שמשמש לעיון וחקירה. טכניקות הלחימה השונות של השיטה שזורות יחד במעין ריקוד או רשימת טכניקות עם סדר קבוע כדי לשנן ולדייק אותן לאורך זמן.

תבניות ביד ריקה של וודאנג טאי צ'י:

 • התבנית הקצרה: התבנית הקצרה חוברה ע"י סיפו דן דוקרטי ז"ל כדי לאפשר לתלמידים ללמוד סט שלם בזמן קצר יותר, ולמנוע תסכול של תלמידים כתוצאה מתקופת האימונים הארוכה (לפעמים שנה ויותר) שנדרשת כדי לשנן את התבנית הארוכה.

 • התבנית הקצרה המתקדמת/החדשה: התבנית הקצרה המתקדמת (advanced short form), שנקראת בארץ התבנית הקצרה החדשה, מיועדת לתחרויות של ביצוע תבניות. היא חוברה ע"י סיפו דן דוקרטי ז"ל בהתאם לדרישות הזמן שמוקצה להשלמת התבנית בתחרות.

 • התבנית הארוכה: זו התבנית המקורית של טאי צ'י, והיא דומה לתבניות טאי צ'י ארוכות מסגנונות אחרים במבנה הכללי של סדר התנועות. 

ניי קונג

עיקר הטאי צ'י אינו בטכניקות השונות שמרכיבות את השיטה, אלא באופן הביצוע של הטכניקות. ניי קונג הוא המנוע שמאחורי הטכניקות: יציבות, מבנה חזק וכח מתפרץ. טאי צ'י ניי קונג נחשב למרכיב לימוד פנימי לשיטה ונחשף רק לתלמידים שמעוניינים להתחייב לשגרת אימונים אינטנסיבית יותר.

כדי ללמוד עוד על ניי קונג לחץ/י כאן

תבניות נשק

טאי צ'י זו אומנות לחימה שצמחה בעולם מסוכן ולוחמני בקרב יחידת עילית בסין הקיסרית, שנלחמה באמצעות חניתות וחרבות. וודאנג טאי צ'י משמרת את המסורת של לחימה חמושה בתבניות הנשק שלה.

תבניות הנשק בוודאנג טאי צ'י הן:

בנוסף ל​תבניות הנשך המסורתיות, ישנם אומני וודאנג טאי צ'י שמתרגלים שימוש במקל ארוך, שוט פלדה מסורתי או נשק מאולתר (כמו מטריה).

טכניקות לחימה

וודאנג טאי צ'י זו אומנות לחימה שהוכיחה את עצמה שוב ושוב לאורך הדורות: החל מלוחמי כפר שבט צ'ן שהיו ידועים כלוחמים מעולים, דרך קרבות התיגר של יאנג לו צ'אנג בביג'ינג שהקנו לו את הכינוי "יאנג הבלתי מנוצח", קרבות הזירה והרחוב הרבים של סיפו צ'נג טין הונג ודן דוקרטי בהונג קונג וכלה בתחרויות הלחימה במגע מלא בימינו. 

לוודאנג טא צ'י אוסף טכניקות לחימה שהועברו מדור לדור, וכוללות מכות, חניקות, שבירות מפרקים, סחיפות, הטלות ותקיפת נקודות תורפה. חלק מהטכניקות (כמו לי גוונג יורה חץ בטיגריס) עוצבו כדי להתמודד עם סגנונות קונג פו ספציפיים מהעבר, ולכל הטכניקות גרסאות לכפפות אגרוף מלאות עבור שימוש בזירה.

כדי ללמוד עוד על לחימה בטאי צ'י לחץ/י כאן

טוויי שואו/Pushing Hands

טוויי שואו היא שיטת תרגול יחודית של טאי צ'י שמאפשרת תרגול בטוח בעצימות גבוהה מול יריבים מתנגדים. טוויי שואו מלמד יציבות גופנית ומנטלית, ספיגת והוצאה של כח ומאפשרת תרגול של סוגי התקפות רבים - במיוחד הטלות ובריחים.

בטאי צ'י, טוויי שואו נחשב לתרגיל מקדים ריאליסטי לקרבות משום שהוא מתרגל מיומנויות חיוניות כמו טינג (קשב). טינג זו היכולת לחוש דרך הידיים את תנועתו של היריב, יכולת מרכזית בהיאבקות ובלחימה בטווח קרוב שיש בו מגע רציף בין הלוחמים. 

תרגילי הטוויי שואו המובנים של וודאנג טאי צ'י הן:

 • צ'י שינג (7 כוכבים): סט בסיסי של תקיפה והגנה עם צעידה

 • דאן שואו (יד אחת): בונה כח לינארי (כמו באגרוף ישר) ומלמד לזהות את גבול טווח התנועה כדי להמנע מאבדן שיווי המשקל

 • פו יאנג (להסתכל למעלה ולהשתחוות למטה): מתרגל חזרה ליציבה נכונה במצבי קצה

 • סי שי (4 כיוונים): מתרגל את 4 הטכניקות הבסיסיות של טאי צ'י צ'ואן

 • דא לו (הגלגול הגדול לאחור): מתרגל שימוש בטכניקת "לו", או גלגול לאחור, תוך כדי צעידה

 • ג'יו גונג (9 ההיכלות):  שילוב מרכיבים מהתרגילים האחרים לכדי סט מורכב שכולל עבודת ידיים ורגלים

 • צ'אן סי (גלילת משי): תבנית שמלמדת תנועה במגע רציף בכיוונים שונים, וכן שילוב מכות בטוויי שואו (בדומה ל-sticky hands בווינג צ'ון קונג פו)

 • ג'ואו לו (עבודה עם האמות בגלגול לאחור): כניסה ללכידה ובריחים

 • קאי לאנג (לאסוף את הגל): עבודה מתקדמת על ניתוק השורש של היריב (החיבור שלו לקרקע)

 

קיימים גם פורמטים של עבודה חפשית ללא כוריאוגרפיה, שהם הבסיס לטוויי שואו תחרותי. טוויי שואו חפשי מחולק לפי עבודת הרגליים:

 • חפשי סטטי: מתרגל עבודת גוף-עליון

 • חפשי מוגבל: 2 סטים עם עבודת רגליים מוגבלת לניהול טווח, זויות התקפה ולתרגול סחיפות והטלות

 • חפשי בתנועה: תחרות היאבקות שמזכירה סומו יפני

3 המרכיבים המשניים של וודאנג טאי צ'י צ'ואן 

צ'י גונג 8 פיסות משי (ba duan jin)

צ'י גונג 8 פיסות משי הוא סט נפוץ יחסית בקרב אומני לחימה סיניים משיטות שונות. זה תרגול רך ומדיטטיבי שמיועד לטיפוח הבריאות.

קלאסיקות הטאי צ'י

רבות נכתב אודות טאי צ'י, ומתוך הטקסטים הרבים בנושא קובצו מספר מאמרים ושירים כקאנון קלאסי שמשקף את רוח הטאי צ'י ואת מרכיבי הידע העיקריים של האומנות. בהונג קונג, שימשו שירי הקלאסיקות כמנטרות בזמן תרגול ניי גונג. כיום, אלה אוצרות ידע שיכולים לשפוך אור על צדדים עמוקים יותר של התרגול.

לרכישת התרגום והפרשנות של סיפו דן דוקרטי ז"ל לקלאסיקות של הטאי צ'י

כושר וסיבולת

בימיו הראשונים של הטאי צ'י תפס הכושר הגופני תפקיד מרכזי - כמו בכל אומנות לחימה אחרת. מאז אימצו רוב סגנונות הטאי צ'י אופי "ניו אייג'י", ותרגול כושר גופני כמרכיב בטאי צ'י נזנח (ולפעמים אף מעורר סלידה). וודאנג טאי צ'י ממשיך במסורת של תרגול עם משקולות יד, תרגילי כח גוף, גילגולים ותרגילי חישול.

bottom of page